W armaturach grzewczych znaczącą rolę odgrywa przeciwdziałanie zbytniemu przyrostowi ciśnienia. Kłopot ów rozstrzygają przeponowe zbiorniki wzbiorcze, dzięki którym możliwa jest kompensacja rozszerzalności termicznej wody. Naczynie wzbiorcze pełni parę funkcji. Konieczne jest trzymanie ciśnienia w każdym punkcie instalacji przy uwzględnieniu dopuszczalnych granic. Ważne zostaje zapewnienie ochrony przed nadmiernym wzrostem, lub spadkiem ciśnienia. Naczynie przeponowe wyrównuje objętość wody grzewczej w efekcie zmian temperatury. Równie znaczące zadanie to uzupełnianie ewentualnych mniejszych ubytków wody w instalacji.

Źródło: http://www.flickr.com
Zbiornik instaluje się zwykle w kotłowni, gdzie powinno mieć zapewnioną należytą przestrzeń z każdej strony zasobnika (sprawdź dodatkowe informacje). Ważny jest dostęp do zaworu odcinającego i spustowego, również do tabliczki znamionowej. Przewody nie mogą być naciągnięte. Na potrzeby konserwacji trzeba dbać o połączenie samoodcinające z funkcją opróżniania. (naczynie przeponowe cwu) Przed podłączeniem zbiornika należy ustawić właściwe ciśnienie początkowe. Jest ono wprowadzane fabrycznie dla przeróżnych typów naczyń. (Kliknij tutaj) W razie potrzeby, należy przeistoczyć ciśnienie wstępne. Jeżeli jest ono za bardzo wysokie, należy wypuścić gaz za pomocą zaworu do uzupełniania. Zdarzyć się może, że ciśnienie jest za niskie. W takim przypadku trzeba dopełnić zbiornik zbiorniki ciśnieniowe azotem do osiągnięcia odpowiedniego ciśnienia.

Źródło: http://www.flickr.com
Naczynie przeponowe jest urządzeniem ciśnieniowym, toteż ze względów bezpieczeństwa warto zadbać o jego okresowe przeglądy i konserwację. Wycieki wody, bądź ogniska rdzy są bezproblemowe do wykrycia. Podczas oględzin kontroluje się, czy przez zawór gazowy nie wypływa woda. W razie konieczności należy zamienić membranę. Jeżeli nie ma takiej możliwości, trzeba zainstalować nowy pojemnik. Inspekcja takiego parametru polega na porównywaniu faktycznego ciśnienia w przestrzeni gazowej z ciśnieniem odpowiedniego dla danej instalacji podanym na tabliczce znamionowej. W razie niezbędności powinno się wykonać korektę. Podczas kontroli naczynie powinno być odczepiane od instalacji.