Każdy właściciel budynku jednorodzinnego lub wielorodzinnego jest zobowiązany do odpowiedzialności prawnej za swą własność, w skład jakiej wchodzą m.in. różnorodnego typu instalacje.
Jedną z nich jest instalacja gazowa, której fragmentem jest specjalna szafka.
Zainteresował Cię nasz artykuł? Zachęcamy Cię więc jeszcze dalej – do naszej kolejnej witryny. Tam czekają na Ciebie inne newsy.
/J]
Jest ona niezwykle ważną częścią instalacji gazowej. Ma ona tego typu elementy jak między innymi główny zawór czy gazomierz (choć czasem jest on instalowany koło szafki). Dowolna z wyżej wymienionych części musi być zgodna z właściwymi przepisami. Przykładowo zawór, który jest odpowiedzialny za doprowadzanie gazu do odbiorców, powinien być w szczególny sposób zabezpieczony przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych. Ponadto musi się on znajdować w odpowiedniej odległości (min. pół metra) od drzwi czy poziomu terenu. W praktyce jednak rekomenduje się dwukrotnie zwiększyć tę odległość. Surowcem, z którego był wykonany taki zawór powinien być brąz lub mosiądz. Ponadto szafka gazowa ma reduktor, który jak sama nazwa wskazuje, wykorzystywany jest do zmniejszania ciśnienia, które powinno mieć poziom około pięciu kPa. Pozwala to na obsługę będących w domu urządzeń.

Źródło: http://www.flickr.com

Źródło: Reynaers Polska

Źródło: http://www.flickr.com
Sama szafka powinna znajdować się co najmniej 10 metrów od budynku wielorodzinnego. W przypadku domów jednorodzinnych dopuszczalne są bardziej znaczące odległości, w tym montowanie skrzynki na linii płotu. Najbardziej istotne jest zapewnienie do niej dobrego dostępu. W sprzedaży są modele wolnostojące, do montowania we wnęce czy na ścianie domu. Szafka gazowa mogłaby być stworzona z metalu, plastiku czy też laminatu.
Zazwyczaj oferowane są w kolorze żółtym. Jednak absolutnie nie musi taka być. Mogłaby być pomalowana przez wytwórcę na wybrany odcień pasujący do przykładowo ogrodzenia.