Samoczynne systemy oddymiające mają ogromny wpływ na poziom bezpieczeństwa nie tylko majątku, ale zwłaszcza znajdujących się w domach osób. Systemy te są używane np.

Źródło: Tytan Professional
w garażach i ze względu na ich sposób funkcjonowania można by je rozdzielić na 3 typy.

Źródło: Bruk-Bet®
Pierwszym z tych typów jest wykorzystujaca przewody wentylacja system wentylacji oddymiająca, która gwarantuje niwelowanie dymu z gromadzącej się pod stropem powłoki. Zapewnia także utrzymanie powierzchni wolnej od dymu. W takiej przestrzeni możliwa jest już ewakuacja czy też wykonywanie działań gaśniczych czy ratowniczych. Tego typu wentylacja (systemy wentylacji wrocław – purevent.pl) pożarowa mogłaby posiadać także układy oczyszczające powietrze z dymu. Dzięki temu dym pomieszany jest z powietrzem kompensacyjnym, co zmniejsza jego temperaturę oraz ilość toksycznych produktów spalania czy nasycenie czadu. Ostatnim typem działania takich instalacji oddymiających mogą być systemy kontroli roznoszenia się dymu i ciepła. Jego obowiązkiem jest zatrzymanie dymu w wytyczonym miejscu. Powinno być ono usytuowane między obszarem usuwania dymu, a źródłem ognia.
Przez wzgląd na typ wspomnianych wytycznych ITB 493/2015 w garażach pozbawionych świeżego powietrza, stosowane są systemy wentylacji kanałowej (są one systemami wentylacji oddymiającej) i układy wentylacji strumieniowej. Funkcjonują one zazwyczaj jako instalacje do kontrolowania roznoszenia się dymu i ciepła. Obydwa powyższe typy urządzeń mogą być wykorzystywane jako systemy do oddymiania, jednak praktyka pokazuje, że najczęściej są one stosowane do wentylacji strumieniowej.
Wentylacja pożarowa jest wykorzystywana m.in. do zapewniania pozostania dymu na wyznaczonej wysokości powyżej drogi ewakuacyjnej. Cel ten jest uzyskiwany poprzez wyeliminowanie produktów spalania wprost z tzw. zbiornika dymu.