Przy różnego typu pracach czy to wytwórczych, czy to naprawczych, wykorzystuje się klej. Mogą się one różnić przez wzgląd na ich zastosowanie czy też skład chemiczny.
Jeżeli chodzi o rozdział ze względu na zastosowanie, istnieją kleje stosowane do małych czynności naprawczych i charakteryzują się one krótkim czasem schnięcia.
Są one bardzo proste w użytku, ale nie powinno się ich stosować jako wypełnienie opróżnionych miejsc pomiędzy powierzchniami, które mają być łączone. Istnieją ponadto kleje używane do łączenia większych oraz równych płaszczyzn. Ich czas łączenia jest przeważnie trochę dłuższy niż w wypadku tych, których docelowym zastosowaniem jest kejenie mniejszych płaszczyzn. Istnieją poza tym kleje montażowe, zatem np. gąbki lub masy montażowe. Przy ich zastosowaniu można by także łączyć powierzchnie nierówne. Należą do nich np. cegły czy też beton.
Gdy przekonasz się, że zaprezentowany w tym serwisie post jest wartościowy, kliknij tu, a zobaczysz więcej pompa ciepła gruntowa podobnych materiałów.
Za pomocą takich klejów można by również wypełniać puste luki w klejonych materiałach. Istnieją także kleje, które określać można jako uniwersalne. Mogą być one stosowane do klejenia różnorodnego typu materiałów. Odmienne z kolei są przeznaczone konkretnie do np. metalu czy plastiku.

Źródło: Pilkington

Źródło: BRITOP
Jeśli chcemy zastosować rozdział klejów przez wzgląd na skład chemiczny, trzeba powiedzieć o klejach cyjanoakrylowych. Wykorzystuje się je do wykonywania różnorodnych prac naprawczych, ponieważ cechują się one niezwykle krótkim czasem schnięcia. Do innej grupy można zaliczyć prawie bezwonne kleje dyspersyjne. Stosuje się je przeważnie do klejenia drzewa. Do naprawiania różnorodnych przedmiotów mogą służyć również kleje neoprenowe.
Niektóre z nich mogłyby rozrzedzać plastik. Do łączenia np. tworzyw sztucznych używane są również dwuskładnikowe kleje epoksydowe. Ich nieco łatwiejszą w stosowaniu alternatywą są kleje polimerowe.