Przy różnorodnego rodzaju pracach czy to produkcyjnych, czy to naprawczych, stosuje się klej. Mogłyby się one różnić przez wzgląd na ich wykorzystanie czy też skład chemiczny.
Jeśli chodzi o rozdział przez wzgląd na wykorzystanie, występują kleje stosowane do drobnych czynności naprawczych i cechują się one krótkim czasem łączenia.
Są one bardzo proste w użytku, lecz nie powinniśmy ich stosować do wypełniania opróżnionych miejsc między płaszczyznami, które mają być łączone. Występują poza tym kleje używane do klejenia większych i gładkich płaszczyzn. Ich czas wiązania jest zazwyczaj nieco dłuższy niż w wypadku takich, których przeznaczeniem jest kejenie małych powierzchni. Występują poza tym kleje montażowe, zatem np. gąbki bądź masy montażowe. Przy ich zastosowaniu można również łączyć powierzchnie nierówne. Należą do nich np. kamienie czy też drewno. Przy pomocy tego typu klejów można by również wypełniać puste luki w łączonych przedmiotach. Istnieją również kleje, które określa się jako wielofunkcyjne. Mogą być one wykorzystywane do klejenia różnorodnego typu surowców. Odmienne natomiast są przeznaczone konkretnie do np. metalu czy plastiku.

Źródło: http://www.flickr.com
Jeżeli pragniemy zastosować podział klejów przez wzgląd na skład chemiczny, trzeba powiedzieć o klejach cyjanoakrylowych. Stosuje się je do przeprowadzania różnych prac naprawczych, ponieważ charakteryzują się one bardzo szybkim czasem schnięcia. Do odmiennej grupy można zaliczyć niemalże bezwonne kleje dyspersyjne. Wykorzystuje się je głównie do klejenia drewna. Do naprawiania różnych przedmiotów służą także kleje neoprenowe.
Co poniektóre z nich mogą rozrzedzać tworzywo sztuczne. Do połączenia np. plastiku używane są również dwuskładnikowe kleje epoksydowe. Ich nieco prostszą w wykorzystywaniu alternatywą są kleje polimerowe.