
Jestem pewien, że niejeden z nas oglądał z pasją program ekstremalne maszyny na discovery Channel. Jeżeli jednak nie pamiętacie tej, co jak co starej już serii, pozwolę sobie na szybkie przypomnienie. W programie ukazywano ówcześnie najcięższe, najbardziej wytrzymałe i najciekawsze maszyny i budynki na świecie – od wielkich mostów będących perełkami architektury i budownictwa, po wielkie buldożery czy ciężarówki przeznaczone do pracy w ekstremalnych miejscach, przykładowo w hutach. Omawiano także ich konstrukcję, projekty i materiały, z jakich zostały wykonane.
Ostatnio przyszła do mnie myśl, żeby pomyśleć dłużej nad materiałami wykorzystywanymi do konstrukcji tego typu maszyn. Przecież stal (poznaj naszą firmę) z jakiej wyrabia się taką ogromna maszynę ważącą niemalże 400 ton musi być niezwykle wytrzymała! Poszukałem informacji w sieci i natknąłem się na hardox, czyli bardzo wytrzymałą stal, z jakiej takie pojazdy i urządzenia są produkowane. Ta niezwykle wytrzymała blacha trudnościeralna jest praktycznie dwadzieścia razy bardziej odporna na wszelkie uszkodzenia wynikające z obciążeń i naprężeń. Można ją stosować w najbardziej ekstremalnych warunkach. Pomyślałem sobie więc – super, ale pewnie waży to około 30 razy więcej niż klasyczny budulec wykorzystywany do budowy takich sprzętów. Jednakże, wyszło na to, że nie miałem racji – blachy trudnościeralne mimo swojej ponadprzeciętnej wytrzymałości są praktycznie tak samo grube, co jej częściej używany odpowiednik. To pomaga konstruować maszyny i specjalistyczne elementy o ponadprzeciętnej trwałości bez tworzenia planów budowy, przystosowanych do większej masy materiału. Właśnie stąd też wywodzi się tak duża popularność tego typu {materiałów.
Pozostając na fali przeczesywania informacji w sieci zwróciłem uwagę, że wyłącznie jedna jedyna huta na całym świecie prostal – zapoznaj się z cenom stal budowlana-> aner.com.pl/kategorie/stal-zbrojeniowa -je tą stal hardox, a mianowicie Ssab, szwedzka huta stali. Od kilkunastu lat maja opatentowany metodę produkcji takiej blachy, a recepturę trzymają w tajemnicy.