Zadaniem pracodawcy jest szkolenie ludzi w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy. Zatrudniony musi przejść szkolenie nie jedynie przed dopuszczeniem do czynności, lecz również co jakiś sprecyzowany czas. Pracodawca ma obowiązek zatroszczyć się o bezpieczeństwo i higienę pracy swych pracowników. Jednym z oznak tego obowiązku jest obowiązek realizowania instruktaży. Chlebodawca nie może dopuścić do pracy pracobiorcy nie przeszkolonego w zakresie BHP. Chlebodawca ma także obowiązek realizowania szkoleń okresowych. Szkolenia okresowe mają na celu zaznajomienie pracowników z nowymi regulacjami w obszarze bezpieczeństwa i higieny pracy.

Źródło: http://www.flickr.com
Nadto pozwalają pracownikom uzupełnić swoją wiedzę jak też umiejętności z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy. Przymus odbycia szkolenia BHP okresowego mają: osoby będące chlebodawcami a także inne jednostki kierujące pracobiorcami, szczególnie brygadziści, mistrzowie oraz kierownicy; pracownicy zatrudnieni na posadach robotniczych; projektanci, konstruktorzy urządzeń technicznych, technolodzy; pracownicy służby bezpieczeństwa i higieny pracy a także inne osoby wykonujące zadania tej służby; pracownicy administracyjni, których charakter zatrudnienia wiąże się z narażeniem na czynniki szkodliwe dla zdrowia, uciążliwe czy niebezpieczne.
Co ile instruktaże okresowe.
Zainteresowały Cię różnego rodzaju inne wiadomości? Jeśli tak, to przejdź na naszą stronę i zweryfikuj, co dla Ciebie przygotowaliśmy. Będziesz usatysfakcjonowany.
Nie rzadziej niż raz na 3 lata – instruktaże periodyczne pracowników zatrudnionych na stanowiskach robotniczych, przeprowadza się je w formie instruktażu. Nie rzadziej aniżeli raz w roku – szkolenia periodyczne pracobiorców zatrudnionych na posadach robotniczych, na których są wykonywane prace szczególnie niebezpieczne.

Źródło: http://www.flickr.com
Nie rzadziej niż raz na 5 lat – szkolenia BHP periodyczne osób będących chlebodawcami oraz innych ludzi kierujących pracownikami, szczególnie dyrektorów, brygadzistów i mistrzów; pracowników inżynieryjno-technicznych, w tym budowniczych, projektantów maszyn jak też innych narzędzi technicznych, technologów i organizatorów wytwórczości, pracowników służby bezpieczeństwa i higieny pracy i innych osób realizujących zadania owej służby; powinno być przeprowadzane w formie kursu albo samokształcenia kierowanego. Nie rzadziej aniżeli raz na 6 lat – szkolenie periodyczne pracowników administracyjno-biurowych, których charakter pracy wiąże się z narażeniem na elementy wrogie dla zdrowia, uciążliwe albo niebezpieczne.
Wrocław i Warszawa są to miasta w jakich można z łatwością wyszukać dużą ofertę szkoleń BHP.