Obróbka mechaniczna materiałów może spowodować powstawanie w nim rozmaitych naprężeń. Często nie mają one wielkiego znaczenia. gdyż nie wpływają w żaden sposób na użytkowe parametry elementu, jednak czasami zaczyna to odgrywać istotną rolę. Dotyczy to szczególnie części pracujących pod dużymi obciążeniami. W takim przypadku naprężenia po mechanicznej obróbce spowodować mogą znacznie szybsze roboczych powierzchni, a tym samym zużycie całego elementu. Z tego też powodu wykorzystuje się różne metody, mające na celu poprawienie mechanicznych właściwości, a zalicza się do nich na przykład śrutowanie.
Autor: specialoperations
Źródło: http://www.flickr.com
Daje ono to, że rozciągające naprężenia, powstające po wcześniejszym obrabianiu zamieniane są pod działaniem śrutu w siły ściskające.
Czy komentarze ze strony pod przeczytanym artykułem Cię zainteresowały? Może chciałbyś coś do nich dopowiedzieć? Będzie to dla nas zapewne niezmiernie ważne.
Daje to znaczne wydłużenie żywotności elementu, ale także znacznie zwiększa ich obciążalność. Technika ta jest na tyle skuteczna, że używana jest w najbardziej nowoczesnych konstrukcjach, takich jak samochody wyścigowe 1 czy silniki samolotowe. To chyba najlepiej będzie świadczyć o tym, jak duże są możliwości.
Śrutowanie stali w największym skrócie polega na tym, że ustawione w specjalnej komorze elementy są obijane drobnym śrutem wyrzucanym z dużą prędkością. Przez to odbijają się od powierzchni, czyszcząc ją i przyczyniając się do utwardzenia powierzchni.
Zaintrygował Cię nasz wątek? Jeśli tak, to świetnie – dalsze wątki wyszukasz w następnym niebywale ciekawym tekście.
Ze względów konstrukcyjnych śrutowane elementy muszą mieć grubość ścianek przynajmniej 3 mm i wagę minimum pół kilograma – przy małych częściach mogą pojawić się problemy z utrzymaniem geometrii konstrukcji – jak działa śrut do piaskowania.
Autor: RubyGoes
Źródło: http://www.flickr.com
W przypadku gwintów, łożysk czy innych elementów, które nie mogą być obrabiane należy zostawać odpowiednie zabezpieczenia, dzięki którym rozpędzony śrut do piaskowania nic im nie będzie robił. Należy również odpowiednio zabezpieczyć wszelkie zagłębienia i otwory, z których byłoby utrudnione wyciąganie drobinek. Same maszyny do śrutowania występują w różnych odmianach i rodzajach, więc łatwo można dobrać odpowiednie do potrzeb. Duża ich część jest stacjonarna, a zabieg odbywa się w komorze o odpowiednich rozmiarach, ale można również spotkać wersje przenośne.