Wapień jest skałą osadową, która jest zbudowana przeważnie z węglanu wapnia, pod postacią kalcytu. Tworzą się z luźnego osadu wapiennego, w wyniku różnorodnych procesów ulega on lityfikacji.
W całym tym procesie najistotniejszy jest proces cementacji.
Wapień, co oznacza węglan wapnia to biała substancja krystaliczna, jaka dosyć trudno rozpuszcza się w wodzie . Ulega rozpuszczeniu dopiero w wodzie jaka nasycona jest dwutlenkiem węgla albo w roztworze chlorku amonu. W dość wysokich temperaturach, szczególnie przez działanie kwasów rozkłada się z wydzieleniem dwutlenku węgla. W przyrodzie ją spotkamy pod postacią minerałów, tj. wspomniany we wstępie kalcyt, ale także aragonit.

Używany jest do wyrobu papieru, kitu czy pasty do zębów.
Nie wahaj się: przejdź do serwisu, by uzyskać ciekawe fakty na opisywany w tekście temat. Czekamy na twoją opinię!
Używany jest jednak o wiele szerzej, na przykład pod innymi postaciami, jak wapno granulowane do ogrodu. To wapno węglanowe, nawóz wysokoreaktywny, jaki ma dość znaczące parametry odkwaszające, jest bardzo dobrze rozpuszczalny w wodzie. Produkowanie oparta jest na mączce wapiennej, ta powstała w konsekwencji przetwarzanych skał wapiennych o wapnie granulowanym. Dzięki maksymalnemu rozdrobnieniu i granulacji funkcjonuje bardzo szybko oraz skutecznie.

Co więcej, wapienie to skała, która ma bardzo szerokie zastosowanie w przemyśle cementowym. Wyrabiamy z nich też – wspomniane wcześniej – nawozy dla rolnictwa. Wapienie dość twarde znajdują zastosowanie w charakterze podkładu do budowy dróg.
Wapienne bloki bez problemu można ciąć na płyty używane do wykańczania wnętrz a także elewacji. Co interesujące, z wapienia tak naprawdę wznoszono wspaniałe historyczne budowle, tak więc już wtedy na dużą skale stanowił on lokalny materiał budowlany.