
Jednym z nich jest ubijanie. Jest to najprostszy sposób wzmacnia gruntów piaszczystych, które są pod małymi oraz lekkimi obiektami. Trzeba moczyć taki grunt niewielką ilością wody, a następnie ubijać go ubijakami mechanicznymi lub ręcznymi. Może się wydarzyć, iż nośność gruntu będzie zbyt mała, w takiej okoliczności powinniśmy wykorzystać zagęszczanie gruntów , czyli zagęścić go żwirem albo małymi kamieniami ubijanymi warstwami. Gdy tak zagęszczamy grunt bardzo mokry, należy stzagęszczanie gruntuć ścianki szczelne wkoło zagęszczonego odcinka.
Następny sposób to zastrzyki z zaprawy cementowej. Należy wbić na potrzebną głębokość stalowe rury, do jakich przewodami gumowymi dostarcza się pod ciśnieniem płynną cementową zaprawę. Tego typu zaprawa właściwie wypełnia przestrzenie międzycząsteczkowe w gruncie. To na pewno powiększy jego szczelność a także wytrzymałość. W dosyć identyczny sposób wzmocnić można grunty metodami chemicznymi, jak wprowadzamy do gruntu związki, lub spoiwa budowlane, które zawierają szkło wodne lub polimery .
Ostatni sposób, to wzmacnianie gruntu metodą Jet Grounting. Mieszamy grunt z zaczynem stabilizującym, który jest wtłaczany strumieniowo pod znacznym ciśnieniem. Może tak wzmacniać różnorodnego rodzaju grunty. Pasuje więc do gruntów organicznych, torfowych czy luźnych piasków o różnorakiej granulacji. Takie wzmacnianie znacznie zastępuje ściany szczelinowe lub pale. W czasie pierwszego etapu wzmacniania, należy drążyć grunt do głębokości, która jest przewidziana w projekcie. W okresie wiercenia stosuje się płuczkę wodną albo bentonitową.

Ciecz tłoczona pod ciśnieniem jest bardzo pomocna w wierceniu. Po osiągnięciu żądanej głębokości zaczynamy strumieniowe tłoczenie zaczynu przez dysze, które są zlokalizowane w dolnej części żerdzi. To jaki sposób wybrać jest zależne od kilku czynników, lecz przede wszystkim zależy od gabarytów budynku i typu gruntu. Więcej na