Robienie drogi jest działaniem długim i wymagającym użycia dużej ilości specjalnych materiałów. W końcu droga ma służyć przez wiele lat, a przy tym być bez przerwy w jak najlepszym stanie. Nie może dziać się tak, iż po oddaniu kosztownej oraz trwającej długo inwestycji za chwilkę pojawiają się wyrwy oraz nawierzchnia jest w kiepskim stanie.
Dlatego właśnie tak ważny jest nie jedynie ostateczny rezultat, lecz też długi okres bezproblemowego użytkowania. Jakiego rodzaju surowców używamy do budowy dróg?
Osoby, które na budowie dróg się nie znają z pewnością stwierdzą, że droga to zwyczajnie asfalt położony na ziemi. Jednak prawda jest taka, iż droga składa się z różnego rodzaju materiałów, jakie złączone ze sobą dadzą nam dopiero ten ostateczny efekt w postaci dobrej jakości nawierzchni. Dobra nawierzchnia to ta, która będzie służyła całe lata, nie będzie się deformowała, kurzyła, nie będzie zagrożeniem dla samochodów i osób korzystający z niej. Na pewno nie powinna być wykonana z surowców, które są z natury niesamowicie śliskie, jak szlifowane kamienie.
Jeżeli myślisz, że nie odnajdziesz w internecie niezwykłych informacji, to przekonaj się treści, gdyż można w nich znaleźć przyciągające uwagę dane na pasjonujący Cię temat.
Typ materiałów i sposób budowy drogi wybierane są pod kątem różnego rodzaju czynników, jak wielkość ruchu, czy pod kątem warunków klimatycznych.
Taki asfalt posiada formę stałą lub półstałą. Często jest otrzymywany podczas przerobu ropy naftowej. Ma bardzo dużą trwałość, jaka właśnie jest ważną zaletą tego surowca. Może odznaczać się różną jakością, jaka zależy na przykład od tego, jak materiał jest ciągliwy, od łamliwości, od temperatury, w której mięknie. Asfalt jest bitumem. Masy bitumiczne są mieszaniną lepiszcza oraz kruszywa oraz wypełniacza – modyfikowany asfalt. Często właśnie taką ciepłą jeszcze masę przewozi się na budowę, gdzie jest wylewana, rozprowadzana równo oraz ubijana.


Źródło: http://www.flickr.com
Gdy chodzi o kationowe emulsje asfaltowe, to pozwalają one na nawet mocniejsze utrwalenie powierzchni, jak również na lepsze połączenie kolejnych warstw ze sobą – . To jedynie niektóre z zastosowań, tak na dobrą sprawę wykorzystuje się takie emulsje dość często. Wydziela się różne rodzaje emulsji, których używa się do takich konkretnych zadań. Z tego względu nie każdy rodzaj emulsji nada się do każdego zadania. Innego użyje się do układanie cieńszych warstw, innego do małych remontów na fragmentach dróg, a także innego do utrwalenia nawierzchni.
Budowa dróg to temat bardzo obszerny, którego nie sposób przedstawić w skrócie.
Zastosowane materiały to jedna sprawa, jednak dochodzi w tym wypadku także zastosowanie specjalnych urządzeń, jak i sam sposób układania nawierzchnia. Ostateczny efekt pracy jest zależny w związku z tym od wielu czynników, z tego względu te rezultaty mogą się bardzo różnić.