Przyzwyczajeni jesteśmy do nowinek technicznych, które nie wymagają od nas eksploatatorów wielkiej wiedzy specjalistycznej. Gros z nich wytwarzana jest automatycznie przez zrobotyzowane linie produkcyjne w związku z czym projektanci owych sprzętów nie przewidzieli możności ingerencji eksploatatora (albo jest ona bardziej ograniczona aniżeli dawniej). Przykładem może być naprawa zwyczajnego żelazka. Ongiś uzdolniony majsterkowicz mógł w domowym garażu przy pomocy lutownicy oraz rysunku osiągalnego w poradniku dla „złotej rączki” zreperować urządzenie.

Źródło: sxc.hu
Nie inaczej było z większością urządzeń współcześnie określanych mianem urządzeń AGD. Współcześnie mało kto z nieprofesjonalistów wie co to jest dioda Zenera i do czego służy. Naturalnie w przypadku konieczności można to wyrażenie wpisać w wyszukiwarkę i odnajdziemy podstawowe informacje. Na pewno nie oznacza to że współcześni nie używają takich – zdawałoby się – wiekowych forteli jak diody Zenera – .
W większości przypadków jednak tyczy się to posiadaczy punktów usługowych oferujących reperacje gwarancyjne jak też pogwarancyjne.http://www.cik-wisniewski.pl – czytaj resztę pod adresem -Gdybyśmy jednak uparli się w przydomowym warsztacie wybudować jakieś narzędzie którym przykładowo zdołalibyśmy sterować wyłączaniem światłem za pomocą pilota stosowny schemat niechybnie znajdziemy w sieci, płytkę drukowaną nabędziemy w sklepie dla amatorów – .
Niechybnie we nadmienionym schemacie odkryjemy kondensory, oporniki oraz właśnie diody Zenera. Diody te służą ubezpieczeniu układu przed zmianami napięcia. Jest więc jednym z zabezpieczeń układu elektronicznego. Z technicznego punktu spojrzenia nie różni się od dalszych diod. Jej cechą reprezentatywną jest fakt, iż używana jest w przypadkach kiedy w układzie będzie przepływać energia o niedużym napięciu do 5 V stąd stosowane są w konstrukcji zabawek napędzanych przez baterie lub pilotów do telewizorów ewentualnie innych urządzeń tego typu. Zjawisko fizyczne jakie wykorzystywane jest w diodzie Zenera zostało względnie świeżo odkryte przez naukowca amerykańskiego. Od jego nazwiska dioda Zenera wzięła swoją nazwę w roku 1934. Diody te powszechnie wykorzystywane są w elektronice do dzisiaj.