
Interesujący wpis? Bardzo nam przyjemnie. Tym samym gorąco zapraszamy na naszą nową stronę, na której przeczytasz dużo podobnych tematów.
Przemieszczenia węzłów wyznaczane są z równań równowagi przy wzięciu pod uwagę więzów i odkształcalności materiału. Metoda elementów skończonych stała się powszechnie wykorzystywanym narzędziem obliczeń inżynierskich. Łatwo można zauważyć, iż rozwój metody elementów skończonych przebiega równolegle z rozkwitem techniki komputerowej. Pierwsze prace zwracające uwagę na praktyczne zastosowania MES opublikowane zostały w latach czterdziestych ubiegłego wieku. W w owych latach ponadto wyprodukowano pierwsze komputery.
Jeśli chcesz odnaleźć więcej w opracowaniu (http://prefeko.com.pl/) na omawiany w tym miejscu temat, to kliknij tu, a na pewno Cię one zaintrygują.
Na początku obliczenia przeprowadzane za pomocą metody elementów skończonych dotyczyły obiektów o niezwykle prostych geometriach (najczęściej modelowanych jako jednowymiarowe) i stałych własnościach materiałowych oraz zjawisk opisanych liniowymi równaniami różniczkowymi.
Szczegóły:

szybkość zmian obciążeń, zagadnienia kontaktowe – tarcie, przepływy mediów. Obliczenia numeryczne można wykorzystać również w celu zdefiniowania motywów awarii i degradacji.
Tensometr to czujnik, służący do mierzenia naprężenia. W praktyce pomiar tensometryczny opiera się na pomiarze odkształcenia i obliczeniu naprężenia w oparciu o przyjęty związek fizyczny (np. prawo Hooke’a). Tensometry wykorzystuje się również pośrednio do pomiaru innych wielkości nieelektrycznych (np. siły, ciśnienia, przyspieszenia, masy). Bardzo często wykorzystywanym gatunkiem tensometrów są tensometry oporowe, zmieniające swoją rezystancję wraz ze zmianą wymiarów. Ze względu na konstrukcję rozróżnia się tensometry oporowe: wężykowe, zygzakowe, kratowe, foliowe, półprzewodnikowe. Tensometry już od blisko 70 lat stanowią podstawowe źródło sygnału określającego wartość wielkości mechanicznych, mierzonych sposobami obróbki sygnału elektrycznego.