Główne surowce, z których złożony jest transformator są to materiał rdzenia, stal, miedź i surowce izolacyjne. Jakość tychże surowców ma zasadniczy wpływ na straty mocy, trwałość na przeładowania, temperaturę transformatora jak też okres bezawaryjnej pracy.

Źródło: Black Red White
Rdzeń transformatora jest zwykle zbudowany z żelaza bądź ferrytu. W większych transformatorach żelazny rdzeń wykonany jest z bardzo cienkich (0,3 mm), laminowanych blach, odizolowanych od siebie elektrycznie surowcem izolacyjnym odpornym na gorączki plus minus 800°C.
Dochodzisz do wniosku, że warto by było poszerzyć swą wiedzę na opisywany tu problem? Kliknij zatem na ten odnośnik oraz przeczytaj więcej na temat (http://kohut-kamien.pl/kamien-w-ogrodzie-galeria/).
W niewielkich transformatorach wykorzystuje się co więcej rdzenie plecione, ferrytowe. Jest szereg rodzai wykorzystywanych blach transformatorowych o różnorodnych parametrach. Jeśli chodzi o transformatory, blacha (zobacz koniecznie – płaskowniki aner) lepszej jakości będzie droższa, stąd wymaganą jakość szacuje się wnikliwie na podstawie częstotliwości pracy, ubytków w żelazie, grubości itp.
Najbardziej newralgiczną oraz narażoną na wszelkie uszkodzenia częścią transformatora jest izolacja. Izolację umieszcza się pomiędzy poszczególnymi kłębkami uzwojenia jak też pomiędzy uzwojeniem a rdzeniem transformatora. Izolacja wykonana jest z tworzyw organicznych, takich jak papier, bawełna itp., jakie z upływem czasu kruszeją jak też ulegają mechanicznej degradacji. Na proces starzenia oddziałuje napięcie, temperatura, wilgoć oraz pozostałe parametry otoczenia pracy. W ofercie wytwórców elektryki znajdują się także różnego typu rozgałęźniki – .
Ażeby transformator wytwarzał w trakcie działania należycie nieduży poziom hałasu jak też by zwiększyć jego izolacyjność (a przez to okres bezawaryjnej pracy), cały transformator może być zaimpregnowany żywicą.