Przed podjęciem decyzji o budowie stawu przynależy zasięgnąć opinii dwóch fachowców – ichtiologia oraz projektanta.
Do najważniejszych elementów, które trzeba uwzględnić w ocenie użyteczności terenu oraz do budowy stawu zaliczyć możemy: własność gruntów przeznaczonych do zatopienia.
Najkorzystniejsze są tereny będące własnością rolnika, bo wszelkie dzierżawy są ryzykowne. Należy tutaj też uważać na obszary sąsiadujące z naszą parcelą, które mogą być podtopione (konieczność budowy odsączającego rowu opaskowego). Położenie stawu: korzystny będzie tu teren otwarty, słoneczny jak też nie zalesiony, o urodzajnej zlewni agrarnej. Przestrzega się w tym miejscu przed budową stawu „na oko” i bez pomiarów, co za każdym razem kończy się „fiaskiem” i niepotrzebnymi kosztami. Nie wskazana jest budowa w miejscach zabagnionych torfem, skażonych różnymi ściekami, na żwirach – . Jeżeli to możliwe to budujemy stawy w pełni osuszalne. Powinno się zaopatrzyć się w phmetr.

Źródło: http://www.flickr.com
Fazy budowy stawu: kardynalną zasadą budowy stawu ziemnego nie jest jego podkopywanie – ale sypanie wału wokół wybranego wcześniej obszaru. Po określeniu zarysów stawu na bazie zrealizowanych pomiarów wysokościowych (znajdziesz nas tu termometr rezystancyjny), przystępuje się do przygotowania dna bajorka.
By uzyskać dodatkowe wiadomości w tej kwestii przejdź do kolejnej witryny. W niej zapewne zaintryguje Cię ciekawostka (http://www.termas.pl/nasze-uslugi/remonty-piecow-prozniowych/).
Kolejnym etapem jest wyznaczenie zarysów grobli, co wykonuje się przy pomocy łat drewnianych. Równolegle z tym ustala się miejsca osadzenia mnichów – urządzeń wpustowych a także wypustowych wodę.
Po owych pracach transportuje się materiał ziemny oraz sypie się zaplanowany profil nasypów. Hodując karpie bądź pozostałe rybki koniecznie wyposażyć musimy się w termometr przemysłowy.