
Prostym sposobem na zagęszczenie gruntu będzie jego konsolidacja.
Jeśli ten artykuł jest dla Ciebie ekscytujący, sprawdź naszą informację (https://urbanski.pl/mieszkania-torun/ul-legionow-13a) opisującą podobny temat. Prawdopodobnie ona też Cię zainteresuje.
Polega to na obciążeniu podłoża nadkładem nasypu w skutek czego z porów gruntu wyciskana zostaje ciecz. Towarzyszy temu zmniejszenie objętości porów gruntu i wynikające z tego opadanie nasypu. To zabieg długofalowy, a czas konsolidacji może być liczony nawet w latach (zależy to od przepuszczalności gruntu a także drogi filtracji). Szczególnie długi będzie w gytii. Ze względu na wytrzymałość podłoża może powstać niezbędność budowy nasypu etapowo. Kolejne warstwy obciążenia zostaną dokładane w miarę postępów konsolidacji a także wzrostu odporności podłoża. Sporo istniejących aktualnie i eksploatowanych nasypów konstruowanych było w tenże sposób. Czytaj dalej .
Należy także mieć na uwadze, że zagęszczanie gruntu (więcej na ten temat) tą metodą powoduje zmniejszenie objętości porów podłoża a także niezbędność wykonania nasypu o większej objętości. Wypływają w następstwie tego niespodziewane niedobory w bilansie mas ziemnych. Zagadnienie to zachodzi też w nasypach o podłożu gdzie wzmacnianie gruntu przeprowadzane było innymi metodami. Przez wzgląd na nieodzowny relatywnie długi czas jest to sposób aktualnie rzadko wykorzystywana. Tok konsolidacji a także stabilizacji osiadań możemy przyspieszyć stosując tak zwane przeciążenie. Polega ono na czasowym przyłożeniu na budowanym nasypie większego obciążenia. Najprościej przyłożyć podobne obciążenie za pomocą dodatkowej warstwy podłoża. W nadzwyczajnych przypadkach obciążenie takie może być wywierane za pomocą kotew gruntowych bądź pojemników z wodą.