Sprawdź: wszystko o odkrywce Poniec-Krobia-Oczkowice

Masz zamiar przeglądnąć kolejny wpis na ów obszerny temat? W takim razie wejdź w link tu… i przeloguj się do innej strony, jaką dla Ciebie opracowaliśmy.
Choć w życie weszły przepisy, jakie nakazują kompaniom górniczym rekultywację ziemi po zakończeniu odkrywki, lecz nie satysfakcjonują ekologów.
Świetnym przykładem na to, w jaki sposób kopalnia (zobacz kopalnia graniut) odkrywkowa niszczy naturę, jest przypadek ze stanu Virginia w USA. Od początku lat 80-tych wzrasta tam problem wyniszczania terenów leśnych w celu zakładania kopalń odkrywkowych. Tworzone są ogromne obszary o powierzchni rzędu wielu tysięcy hektarów, na których w dosyć krótkim czasie wydobywa się ogromne ilości węgla, i to wszystko przy jak najmniejszej liczbie pracowników. Oficjalne prawo jasno nakazuje, żeby spółki węglowe przywracały

wyeksploatowane obszary do stanu sprzed rozpoczęcia wydobycia. Ekolodzy martwią się jednak, że nic to nie da, że tak naprawdę takie regulacje to tylko przykrywka do przekształcania tych terenów w obszary przemysłowe. Takie, które niestety nie mają nazbyt wiele wspólnych rzeczy z poprzednim krajobrazem.
W tym samym zaniepokojonym tonie wypowiadają się już od dłuższego czasu leśnicy. Ich zdaniem odbudowanie wyciętych lasów jest bardzo ciężkie na zdegradowanej ziemi, a to z powodu obniżenia stanu wód gruntowych. Proces taki więc może wynosić sto lat, a czasem i dłużej. Niestety jak widzimy kopalnie odkrywkowe w dość znaczny sposób niszczą środowisko wywierając na nie duży wpływ.