Mierzenie temperatury w wielu okolicznościach jest dosyć istotne. Sprawdzamy dajmy na to temperaturę powietrza czy mierzymy gorączkę, natomiast co z bardziej mniej znanymi rodzajami wykonywania pomiarów? Weźmy taki pomiar temperatury za pomocą metod elektrycznych. Mamy do tego celu sporo rodzajów czujników. Wymieńmy je.
Są więc termorezystory, jakie dzielimy na metalowe i półprzewodnikowe. Wśród pierwszego typu wyróżniamy platynowe, niklowe i miedziane, zaś kolejny rodzaj to: PTC i NTC. Metale używane do produkcji rezystancyjnych czujników muszą wyróżniać się wysoką temperaturą topnienia, dobrym współczynnikiem temperaturowym, jak również stabilnością charakterystyki termometrycznej. Najczęściej do ich budowy używa się platynę, jest to surowiec metalowy o małej aktywności chemicznej, odznacza się długim czasem pracy i wysoką temperaturą pracy.
Autor: tomasz przechlewski
Źródło: http://www.flickr.com
Czujniki platynowe wykonane są z platynowego drutu, który zatopiony jest w ceramicznej osłonie w kształcie pręta. Najczęściej używa się przetwornik pt100. Następny typ to termoelementy.
To warte przeczytania (www.mastereducator.pl/bialystok/) artykuły, zatem nie ociągaj się oraz przeczytaj je – to analogiczna tematyka, która jest niewątpliwie godna zainteresowania.
Jest to para drutów zrobionych z różnych metali, połączonych na końcówkach przy pomocy spawania, zgrzewania albo skręcania. Na łączeniu tego typu drutów może powstać różnica potencjałów. Tego typu urządzenia cechuje duża niezawodność, dokładność jak i elastyczność konstrukcji. Przez to można ich użyć w różnego rodzaju warunkach. Istnieją również pirometry. Wykorzystywana jest w nich zależność pomiędzy wypromieniowaną energią a temperaturą. Wraz z wzrastaniem temperatury zwiększa się moc ogólna promieniowania, jak również moc promieniowania na różnorodnych zakresach fal.
Maksimum mocy wyemitowanej jest w stanie przemieścić się w kierunku fal krótszych. Gdy wykorzystamy te zależności mogą powstawać trzy podstawowe rodzaje pirometrów. Wyróżniamy pirometry radiacyjne, monochromatyczne jak również bichromatyczne. Podstawowym elementem każdego z takich typów urządzeń jest przetwornik energii promienistej na sygnał elektryczny – -> kliknij. Używane są bardzo często przetworniki fotoelektryczne, które zmieniają bezpośrednio energię promieniowania w sygnał elektryczny, a także przetworniki, w jakich zamieniana jest moc promieniowania na energię cieplną.
Powyższy opis pewnie jest skrótowy, natomiast jest doskonałym wstępem do późniejszego zgłębiania tej ciekawej dziedziny.