Właściwy wybór hydrostatycznej sondy do pomiaru poziomu, spełniającej wymagania rzeczywistych warunków pracy to podstawa sukcesu pomiarowego. Wśród najważniejszych reguł doboru sondy poziomu cieczy wyróżniamy typ medium, jego temperaturę, także konsystencję, a także wielkość pomiarową i długość przewodu.


Źródło: http://www.flickr.com
Pomiar poziomu ścieków czyniony jest za pomocą hydrostatycznych sond. Sonda służy do sprawdzianu poziomu płynów w zasobnikach, studniach głębinowych, lub piezometrach, w pojemnikach z wodą uzdatnioną przeznaczoną do konsumpcji. Ultradźwiękowe mierniki do stałego, bezkontaktowego badania poziomu w zasobnikach otwartych i zamkniętych, zaś pojemnościowe sensory pułapu do ciągłego pomiaru poziomu cieczy, również surowców miałkich w szybach, zbiornikach, zasobnikach, elewatorach.
Zmierzone ciśnienie hydrostatyczne odpowiada wprost wysokości słupa płynów od dolnego stanu punktu pomiaru do stanu powierzchni medium.
Czy zamieszczony tu tekst wydaje Ci się interesujący? Masz ochotę obejrzeć dużo treści na podobny temat? Więc idź tu wysyłka skrzyni biegów i czytaj kolejny wpis.
Wysokość zapełnienia wyliczana jest z odległości od powierzchni medium do punktu pomiarowego. Moc ciężkości słupa płynów, to znaczy ciśnienie hydrostatyczne, nie jest jednakże bezpośrednio proporcjonalne do wysokości napełnienia, jednak również zmienia się zależnie od ciężaru właściwego medium i siły ciężkości.
Z wyjątkiem bezpośredniego badania stanu, wykonalne jest również późniejsze wyznaczenie pojemności, masy, bądź konsystencji produktu w zbiorniku (pozostałe informację dostępne tutaj).
W takich przypadkach uwzględnia się geometrię i rozmiary zasobnika, także właściwości fizyczne medium. Istnieje duży dobór metod pomiarowych. Rozróżnienie badań poziomu następuje z charakteru produktu szacowanego.