Najłatwiejszym jak też jednocześnie najtańszym sposobem wzmacniania podłoży jest ich mechaniczne gęstnienie.
W trakcie gęstnienia cząsteczki szkieletu gruntowego przybliżają się do siebie, co w następstwie powoduje, że pewna liczba wody a także powietrza jest usuwana z malejącej objętości porów.

Źródło: http://www.flickr.com
Przebieg ten prowadzi do powiększania nośności i wodoodporności gruntu oraz do zmniejszania jego podatności na tworzenie się kolein. Tenże rodzaj wzmocnienia przynosi najlepsze efekty w gruntach spoistych, w których obserwuje się widoczny wzrost niezmienności. O wiele mniej trwałe rezultaty przynosi w gruntach sypkich. W tym miejscu sprawdzi się beton. Popioły lotne stosowane są do fabrykacji betonu. Należy dobrać niezwykle starannie sprzęt zagęszczający. W praktyce do podłoży gruntowych wykorzystuje się narzędzia o działaniu: bijącym, np.: płyty wolnospadowe, ugniatającym, na przykład: walce gładkie, okołkowane czy przyczepne o różnych ciężarach a także naciskach, wibrującym, np.: walce wibracyjne.
Do podłoży spoistych rekomenduje się zastosowanie ciężkich walców o działaniu statycznym. Wałowanie musi się odbywać przy wilgotności podłoża zbliżonej do optymalnej, kolejnymi warstwami. Grubości ich zależne są od typu podłoża oraz rodzaju oraz masy cylindra.
Jeśli masz chęć przeczytać więcej wiadomości na opisywany temat, wejdź tutaj, to faktycznie świetne omówienie (http://smartvent.pl/smartbox/ecobox/) prezentowanego zagadnienia.
Konieczna do osiągnięcia wymaganego efektu ilość przejść po jednym śladzie jest ustalana doświadczalnie. Do w największym stopniu rozpowszechnionych machin zagęszczających przynależą cylindry.
Zależnie od wariantu napędu cylindry można podzielić na: przyczepne i samojezdne. Najlepsze efekty przy gęstnieniu walcami gładkimi uzyskuje się dla podłoży luźnych jak też niewiele zwięzłych. Bardzo istotne są także spoiwa stabilizacyjne.