Instalacje grzewcze powinny być wyposażone w odpowiednie naczynia zbiorcze, które pozwalają na przejęcie większej objętości wody w okresie jej podgrzewania. W sytuacji braku tego rodzaju możliwości, ciśnienie w instalacji na pewno mocno wzrośnie, co jest w stanie spowodować, że nastąpi rozszczelnienie.

W instalacjach c.o. wykorzystywane są dwa modele naczyń wzbiorczych, są więc otwarte oraz przeponowe. Naczynie wzbiorcze otwarte wykorzystywane są w instalacjach, które są zasilane z kotła na paliwo stałe, co zabezpiecza przed niekontrolowanym przyrostem ciśnienia w sytuacji przegrzania, czyli zagotowania się wody. Montowane są najbardziej często w najbardziej wysokim miejscu obiegu grzewczego oraz połączone bezpośrednio z kotłem, tak zwaną rurą wznośną. Para wodna w takiej sytuacji odprowadzana jest przelewową rurą do kanalizacji – Bibus Menos Spółka z o.o..
Naczynia przeponowe możemy jedynie montować przy zasilaniu instalacji z kotła gazowego albo olejowego, w której wewnętrzna automatyka nie dopuści do przegrzania wody.
Chcesz zobaczyć opisywany problem z innej perspektywy? Jeżeli tak, to najlepszą metodą byłoby kliknięcie w ten link. W tamtym miejscu zweryfikuj szczegóły (https://domymax.pl/projekty-domow/domy-rodzinne/).
Instalacje które są wyposażone w takie naczynie tytułuje się instalacjami zamkniętymi. Naczynie ciśnieniowe składa się z dwóch komór, czyli wodnej i powietrznej, jakie przedzielone są elastyczną przeponą. W czasie wzrostu objętości wody, w czasie jej podgrzewania, zachodzi sprężenie powietrza, natomiast ciśnienie wody w instalacji trochę się podnosi. Dobranie wielkości naczynia wzbiorczego zależna jest od pojemności instalacji wodnej.
Autor: Armacell
Źródło: Armacell
Możemy więc przyjąć, iż jego objętość musi wynosić w okolicach 4 procent objętości wody, która znajduje się w grzejnikach, rurach i kotle. W przypadku naczyń ciśnieniowych trzeba brać pod uwagę ciśnienie statyczne instalacji, co oznacza wysokość między najwyższym oraz najniższym punktem. Niektóre kotły mają wbudowane fabrycznie naczynia przeponowe i należy jedynie sprawdzić, czy taka pojemność będzie najlepsza dla konkretnej instalacji. Jeśli kocioł nie jest w nie wyposażony, musimy zamontować tzw. grupę bezpieczeństwa, jaka składa się z naczynia przeponowego, zaworu bezpieczeństwa i manometru. To bowiem gwarantuje najbardziej właściwe działanie, jest też gwarantem, że cały ten istotny mechanizm będzie działał dobrze.
Jeśli ta kwestia Cię intryguje, to kliknij ten link, gdyż bardzo podobne tematy publikuje właśnie ten tekst. On też jest wartościowy.
Jeżeli będziemy o tym pamiętać możemy być przekonani, iż wszystko będzie funkcjonowało jak należy. A to przecież najistotniejsze.