Są to urządzenia, które konieczne są w energetyce prosumenckiej oraz są niezwykle konieczne przy podłączaniu niektórych silników. Jest to narzędzie działające odwrotnie do prostownika, gdyż przekształca on prąd stały na prąd przemienny.
Takiej urządzenie jak falownik możemy rozdzielić na kilka rodzajów.
W zależności od tego, jaka właściwość będzie stanowić kryterium podziału. Dobierając przemienniki częstotliwości ze względu na źródło zasilania, moglibyśmy wyróżnić falowniki napięcia, jakie zasilane są z baterii kondensatorów o znacznej mocy oraz falowniki prądu, jakie są zasilane z układu, jaki zakończony jest dławikiem. Falowniki możemy jeszcze rozdzielić ze względu na źródło zasilania. Wyróżniamy tutaj falownik jednofazowy, który moglibyśmy podpiąć do silnika trójfazowego po zmianie metody podłączania tego falownika z gwiazdki na trójkąt. Tego typu wyjście będzie się sprawdzać, jeśli w miejscu podpięcia silnika nie będzie dostępu do zasilania siłowego. Trójfazowy falownik nie będzie wymagał zmiany metody przyłącza. Sam falownik natomiast powinien być podłączony do siły.

Ze względu na metodę sterowania możemy wyróżnić falowniki wektorowe i falowniki skalarne. Falowniki wektorowe są stosowane do zasilania układów stałomomentowych i zapewniają bardziej korzystną dynamikę napędzania przy obrotach niskich. Falowniki skalarne są stosowane do zasilania systemów zmiennomomentowych. Obowiązkiem ich jest minimalizowanie ilości dostarczonej energii, żeby starczyła ona, aby spełnić wymagania znamionowe. Najskuteczniejszym falownikiem do pompy okaże się falownik skalarny. Do tokarki idealny okaże się falownik wektorowy. Do wiertarki stołowej podobnie jak do tokarki najlepiej sprawdzi się falownik wektorowy lub skalarny, który posiada tryb wektorowy do konkretnego silnika.
Falowniki używamy wtedy, kiedy dostępna częstotliwość nie odpowiada wymaganiom silnika ze znamionowej tablicy, albo kiedy trzeba zastosować przykładowo niższe obroty. Poprzez zmianę częstotliwości falownik może służyć też jako regulator obrotów.