Różne nawierzchnie mogłyby posiadać naturalny wygląd i doskonale komponować się z roślinami. Przeważnie ich przygotowanie jest łatwe, a koszty dość niskie.
Warto zainteresować się pewnym ciekawym ich typem, ponieważ to o nim tu mowa.
Do budowania nawierzchni żwirowych należałoby używać kruszyw o nieregularnych krawędziach. Mógłby to być kliniec, tłuczeń z wyjątkiem rzecznego, którego ziarna mają zaokrąglone powierzchnie. Nawierzchnie żwirowe mogłyby mieć różną grubość zależnie od jej przeznaczenia i rodzaju gruntu. Grubość nawierzchni musi okazać się tym większa im większe będą przewidywane obciążenia albo w mniejszym stopniu przepuszczalny będzie grunt. Nawierzchnia, po której będą jeździć pojazdy osobowe, musi być wykonana z trzech warstw. Natomiast taka, po której będzie się wyłącznie chodzić, mogłaby posiadać 2 lub tylko jedną warstwę.

Źródło: Tytan Professional

Jednak nawierzchnie żwirowe mają też swoje wady. W czasie długotrwałych deszczów oraz znacznych np. marcowych roztopów mogłaby ona rozmiękać mimo tego, że była stworzona prawidłowo. Musi być ona co pewien czas konserwowana, np. w miarę potrzeby należałoby dosypywać nowego kruszcu. Poza tym powinno się raz w roku na wiosnę ją ubić. Tego typu nawierzchnia mogłaby przerastać niepożądanymi roślinami, a te trzeba systematycznie wyrywać. Dużo osób rezygnuje z ich budowy w obawie przed niewielką trwałością. Jednak niesłusznie, ponieważ prawidłowo wykonane są wytrzymałe i nadają się do utwardzania nawierzchni gruntu w ogródku.
Dzięki takim nawierzchniom nasz ogródek będzie prezentował się ładnie oraz doda mu to realistycznego charakteru, przez co będziemy chcieli spędzać w tamtym miejscu jeszcze większą ilość czasu.