Wybór oleju do silnika jest bardzo istotną sprawą, gdyż pełni on bardzo wiele funkcji, jakie zapewniają odpowiednią pracę jednostki napędowej.
Jakość oraz terminowa wymiana oleju posiadają wpływ na solidność wszystkich pracujących części silnika i jego osprzętu.
Chodziłoby tutaj m.in. o turbosprężarkę. Olej zmniejsza tarcie, które jest między pracującymi elementami, z jakich najważniejsze to cylindry i tłoki. Olej ma za zadanie także zmniejszyć opory oraz zużycie paliwa, zmniejsza również hałas silnika, uszczelnia istniejące w silniku komory spalania, ochładza elementy w silniku i ma wpływ na niwelowanie brudu, jakie zatrzymywane są przez filtr oleju. Należy tutaj wspomnieć, że tego typu filtry także trzeba zawsze wymieniać wtedy, gdy wymieniamy olej. Najważniejsze jest jednak to, aby dobrej jakości olej cyklicznie wymieniać. Poza tym naturalnie powinniśmy dbać o jego odpowiedni poziom, gdyż ma to wielkie znaczenie dla trwałości i sprawności silnika.

Źródło: Prestige PR

Źródło: Röben
Jednak olej to jeszcze nie wszystko, gdyż bardzo potrzebna jest również właściwa praca tzw. systemu rozsmarowywania i tu strategiczną rolę pełni pompa oleju, która utrzymuje właściwe ciśnienie smarowania. Jeśli chodziłoby o skład oleju do silnika, to najbardziej istotne jest baza olejowa, jaka tworzy około 80%. W olejach mineralnych była ona produkowana z uszlachetnionych kondensatów ropy naftowej.
Następnie zaczęła się produkcja Producent akcesoriów ogrodzeniowych olejów półsyntetycznych – baza olejowa w tego typu towarach składa się z produktów syntezy chemicznej oraz z kondensatów ropy naftowej. W skład olejów silnikowych (poza wymienioną bazą olejową), wlicza się regulatory lepkość (do 6%), czy składniki uszlachetniające.