Pomimo że do Polski przybyła już moda na bezorkową uprawę ziemi, pług wciąż pozostaje jednym z głównych narzędzi w gospodarstwach rolniczych. Narzędzie, które istniało już 5 tysięcy lat temu, jest wciąż modyfikowane, różnorodność dostępnych modeli jest coraz większa, zatem wybór pługa robi się coraz mniej prostą czynnością.
Pług jest naprawdę ciężką maszyną, co oznacza, że praca z jego użyciem skutkuje wysokim zużyciem benzyny. Więc obecnie kluczowym elementem przy wyborze jest dostosowanie maszyny do ciągnika. Dopiero dobrze dobrana para gwarantować może wydajną, a więc oszczędniejszą pracę. Na początku należy precyzyjnie dobrać wagę pługa do mocy i siły uciągu ciągnika. Zbyt ciężki lub lekki pług powoduje, że jego używanie będzie za drogie. Co więcej, może się zwyczajnie okazać niemożliwe. Dlatego mnóstwo farmerów kupuje nowy pług przy wymianie ciągnika. Wówczas ta decyzja jest często wymuszona.
Większość pługów ma elementy wspomagające pracę i bezpieczeństwo. Niektórzy uważają je za elementy dodatkowe, ale są one powszechnie stosowane i wygodne. Chociaż podnoszą koszt zakupu, powinno się zwracać na nie uwagę. Jednak ważniejsze jest dopasowanie maszyny do typu gleby, na której maszyna będzie pracować. Jeśli jest ona jednolITa, można nabyć mniej kosztowny pług, w jakim nie istnieje możliwość regulacji szerokości. Orząc na różnorodnych glebach lepiej zainwestować w droższą maszynę, wyposażoną w możliwość zmiany szerokości roboczej.

Źródło: www.donserv.pl
Oczywiście różnie wyposażone pługi, różnią się cenami. Pług zagonowy jest tańszy od obracanego, jednak to obracany gwarantuje oszczędność paliwa.
Koszt windują także rzeczy np. zabezpieczenie przed kamieniami, okładnice, hydrauliczna regulacja szerokości. Trzeba więc mieć świadomość, że aby kupić spełniający wymagania pług, trzeba zwrócić uwagę na bardzo dużo czynników.