Kruszywa można rozdzielać na kruszywo pochodzenia naturalnego, jakie jest pochodzenia mineralnego, a poza obróbką maszynową nie zostało poddane żadnej innej obróbce. Drugi typ to kruszywo syntetyczne. Jest pochodzenia mineralnego, zdobyte w wyniku postępowania przemysłowego mieszczącego obróbkę termiczną, bądź inną.
Trzecie to kruszywo z recyklingu. Powstaje w wyniku przeróbki nieorganicznego tworzywa zastosowanego przedtem w budownictwie. Kruszywa budowlane są to drobne materiały budowlane które wchodzą w skład zapraw i betonów, półproduktów budowlanych, bitumicznych.

Źródło: http://www.flickr.com
Piasek i żwir tworzą ziarnistą, przestrzenną strukturę, jakiej pusta przestrzeń powinna być tak dokładnie wypełniona zaczynem cementowym jak to możliwe. Kruszywa do betonu tworzą około 80% masy betonu. Perfekcyjne użycie kruszywa co do jego formatu i jakości powiększa jakość betonu. Do betonu typowego używane są kruszywa pochodzenia skalnego, które w wytwórniach są uzdatniane przez rozdrabnianie, przesiewanie, mieszanie i spłukiwanie. W podobnym procesie powstaje mączka skalna. Kruszywo do betonu jest stosowne, jeżeli nie ma wpływu na twardnienie cementu, ma dostatecznie dobrą przyczepność do twardego zaczynu cementowego i nie wystawia trwałości betonu na niebezpieczeństwo.
Tłuczeń to również rodzaj kruszywa naturalnego łamanego ze głazów. Są to kruszywa drogowe, które charakteryzuje chropowata nawierzchnia – (nawierzchnia mineralna) formą zbliżone są do ostrosłupa, albo sześcianu.Stosowany do produkcji betonów, także do powierzchni drogowych i kolejowych.
Żwir to typ kruszywa pokroju morskiego, rzecznego, jeziornego. Żwir kopalny zalega nieomal w całym kraju. W ogromnych wielkościach natomiast głównie na północy Polski. Popularne są przeróżne zakłady przetwórcze jak takie jak np. zakład obróbki kamienia. Bogata w żwiry jest również rzeka Wisła. W Kraju uzyskiwany z wydobycia na żwirowniach i pogłębiania rzek. Na zachodzie Europy popularne jest wydobywanie żwiru z morza.
Żwir wykorzystywany jest jako komponent betonów towarowych, także jako materiał do podbudowy dróg a także jako wsad do mas bitumicznych, także niekiedy powierzchni. Kruszywa do betonu jako surowiec sypki pochodzenia organicznego, albo mineralnego, wykorzystywany jest głównie do wytwórczości zapraw budowlanych i betonów oraz do konstrukcji dróg.