Jest to proces dość złożony oraz wymagający dużej ilości pracy, z tego też powodu musi być on poprzedzony rozpoznaniem i usunięciem przyczyn, w wyniku jakich powstało zawilgocenie. Najczęstsza przyczyna to napór i penetracja gruntowej wilgotności do fundamentu.
Autor: Bathco
Źródło: Lazienkaplus.pl
Dzieje się tak w wyniku braku izolacji lub złego stanu tej izolacji.
Widok zawilgoconych ścian nie jest rzadkością. Aby osuszanie murów było wykonane z powodzeniem, decyduje o tym prawidłowa eksploatacja realizowanych zabezpieczeń. Powinna ta eksploatacja opierać się zwłaszcza na konserwacji systemów odprowadzających wody opadowe z dachu, gruntu przylegającego do domu i tarasów. Istotne jest również utrzymywanie drożności drenaży i ciągłej sprawności systemów wentylacyjnych w pomieszczeniach a także kontrolę poziomu mykologicznego. Pominięcie nawet jednego z takich czynników uniemożliwić może trwałe osuszenie danego obiektu. Zawilgocenie murów może być skutkiem dla przykładu hydrologicznych zmian, złej hydroizolacji albo uszkodzenie tej hydroizolacji. Najczęstsza przyczyna zawilgocenia, to napór wilgotności gruntowej na fundamenty.
Najbardziej popularny sposób na usunięcie zawilgocenia na ścianach, to zabezpieczenia powierzchniowe, które wykonywane są najczęściej z mineralnych albo bitumicznych powłok, które są nakładane na powierzchnie zewnętrzne budowlanej przegrody.
Oczekujesz na następny artykuł? Śpieszę powiadomić Cię, że autorska strona internetowa (http://www.stargres.pl/siec-sprzedazy/) jest już gotowa. Więc zachęcam do przejrzenia jej.
Jednak należy mieć świadomość tego, że mają one dużo mankamentów i nie zawsze są skuteczne. Metody likwidacji wilgoci ze ścian możemy podzielić na inwazyjne i bezinwazyjne. Długotrwałe metody naturalne będą sprawdzać się do odkopywania fundamentów, które gdy są poddane wpływowi atmosferycznego powietrza wytrącają sukcesywnie wilgoć. W dłuższym okresie, gdy to ława fundamentu osiąga stan niezwykle niskiej wilgotności, wtedy zabezpieczona jest ona metodami hydroizolacji wertykalnej. Wykonywana jest opaska drenarska oraz fundamenty są zasypywane.
Mankamentem tego sposobu osuszania murów jest niebezpieczeństwo wystąpienia niezwykle dużych opadów i podtopień, które najczęściej przywracają pierwotny stan i sprawiają, że taki proces osuszania należy przeprowadzić ponownie.