Na wielu wiekowych domach do dzisiaj sprawdzają się pokrycia dachowe z papy. Ma ona licznych zwolenników, którzy chętnie zamienią starą, zniszczoną – na nowiuteńką. Jednakże czy taki remont dachu za każdym razem jest niezbędny? Jeżeli tak, to w jaki sposób to zrobić, ażeby uniknąć zbędnych kosztów i znów zyskać solidny dach nad głową na lata?
Papą były kryte głównie dwa warianty dachów – płaskie, głównie na budowlach typu bryłka w latach 60, jak też pochyłe, na budynkach postawionych w tym samym czasie oraz starszych. Zanim zapadnie decyzja o remoncie dachu krytego papą, potrzebna będzie ocena stanu istniejącej papy. O tym, czy dach kryty papą wymaga jedynie naprawy, czy też konieczne jest położenie nowej papy, decyduje skala uszkodzeń.
Gdy na dachu płaskim jest tylko kilka pęcherzy, na pewno nie trzeba układać nowego pokrycia. Niezbędna jest jednakże eliminacja purchli. Powinno się w owym celu ostrożnie je przeciąć – najlepiej wtenczas, kiedy na dworze jest słonecznie. Musimy też pozwolić wyschnąć podłożu pod nimi – chociaż przez parę godzin – zaś potem nadmiar papy wyeliminować, zaś dziurkę dokładnie zakleić, na przykład jedną warstwą zwykłej papy podkładowej. Podobny zabieg może wystarczyć nawet na pięć lat.
Gdy na dachu płaskim jest kilkanaście, a nawet parędziesiąt purchli, umieszczenie nowej papy staje się nieodzownością. Podobnie ma się rzecz z dachem pokrytym siatką popękań, a nie pojedynczymi ryskami. Kiedy na dodatek w pęknięciach pojawiły się rośliny, zaświadcza to o tym, iż bitum w dużym stopniu ulotnił się więc pokrycie wymaga dogłębnego remontu. W miarę możności trzeba unikać oddzierania starego pokrycia z papy, jako że jego utylizacja jest kosztowna jak też problematyczna.
Układanie nowiuteńkiego pokrycia dachowego sporadycznie wymaga zdjęcia starego, tym bardziej iż to istniejące, stosownie przygotowane, stanowi dobrą bazę. Przed ułożeniem nowiutkiej papy wszelakie purchle, pęknięcia a także wgniecenia na starym pokryciu należy naprawić – w podobny sposób jak w wypadku doraźnej naprawy. W pierwszej kolejności dach należy zagruntować. Do owego celu przeznaczone są specjalne mieszaniny bitumiczne, które zwykle proponują wytwórcy pap. Potem kupujemy wszelkie potrzebne nam elementy takie jak papa na styropianie, lepik, izokliny itd. i możemy zabrać się do roboty.