W branży budowlanej zauważa się rosnące wymagania i konkretne potrzeby rynku, które przekładają się na spore oczekiwania w odniesieniu do jakości. Jak je spełnić?

Źródło: http://www.flickr.com
Pierwsza sprawą o jaką na pewno warto zadbać jest nadzór nad inwestycją. Inżynier kontaktu to specjalizacja odpowiadająca na te właśnie potrzeby. Kim lub czym jest inżynier kontraktu? Otóż wbrew pozorom nie jest to jedna osoba, lecz zespół specjalistów, jaki stanowi jednostkę będącą nowym uczestnikiem procesu budowlanego. Funkcję inżyniera kontraktu sprawuje grupa składająca się zazwyczaj z inżyniera-rezydenta, inspektorów nadzoru inwestorskiego i innych specjalistów, w zależności od charakteru projektu. Kontraktem w tym przypadku jest umowa, której stronami jest inwestor i wykonawca. Warto podkreślić, iż zdecydowana większość projektów w ramach których zatrudniana jest instytucja określana jako inżynier kontraktu – odsyłam do tego serwisu – to inwestycje współfinansowane z funduszy unijnych. Do zadań inżyniera kontraktu należą przede wszystkim: nadzór techniczny nad robotami oraz jakością ich wykonywania, nadzór nad dokumentacją sporządzaną przez wykonawcę, sprawowanie kontroli nad prawidłowością stosowania procedur unijnych oraz dopełnienie w tymże zakresie wszystkich formalności. Obecność inżyniera kontraktu to pewność, iż inwestycja zostanie ukończona zgodnie z wymogami kontraktu, a odpowiednio sporządzone raporty budowlane pozwolą na rzetelne i szybkie rozliczenie dotacji z UE.
Co do jakości dotyczącej inwestycji budowlanych kolejną ważną kwestią jest badanie maszyn. Wprowadzanie i przestrzeganie właściwych procedur badawczych zapewnia spełnienie oczekiwań klienta.
Pośród tego rodzaju badań wymienić należy: badania akustyczne i hałasu, badania elektryczne, badania mechaniczne oraz badania bezpieczeństwa użytkowania maszyn. Rzetelność i wysoki poziom badań przeprowadzanych przez wyspecjalizowane laboratoria pozwala na spełnienie wszelkich koniecznych norm.