Prowadzisz biznes, związany z przemysłem ciężkim, który wymaga mocnych, najlepszych jakościowo urządzeń? W tej kwestii ważne jest, aby zainwestować w dobrej firmy materiały. Przedsiębiorstwa, chcąc minimalizować koszty, czasami używają podzespoły z blach nieodpornych na ścieranie. Niestety tanie, nie oznacza dobre.
Autor: Elizabeth Anderson
Źródło: http://www.flickr.com
Szczególnie w przemyśle górniczym i budowlanym. Dlatego też należy postawić na najlepsze materiały, wykazujące się dużą odpornością, np. blachy trudnościeralne Hardox 500. Dzięki granicy plastyczności na poziomie 1.000 MPa oraz twardości 470-530 HB, blacha Hardox jest przeznaczona do użytku w przemyśle wydobywczym, budownictwie mostowym i drogowym. Długi czas eksploatacji oraz wytrzymałość na mechaniczne uszkodzenia to cechy charakterystyczne tego materiału.
Najczęstsze zastosowanie stali Hardox to np.: wykładziny zabudów samochodów ciężarowych, młotki, rozdrabniacze, sita i przesiewacze, krawędzie tnące, lemiesze – elementy najbardziej wystawione na czynniki cierne. Jeżeli do budowy np. lemieszy równiarek samojezdnych zastosujemy najwyższej jakości blachy Hardox 500, nie musimy się martwić o krótki czas użytkowania elementu. Blacha produkowana przez szwedzką hutę SSAB OXELÖSUND to gwarancja trwałości, niezależnie od branży, w której jest stosowana.
Rozróżniamy kilka typów blach Hardox, tj. 400, 450, 500, 550, 600, których odmienność polega na twardości zaczynającej się od 370 HB, a kończącej na 640 HB. Występuje także Hardox Extreme, która znajduje swoje przeznaczenie w wyjątkowych sytuacjach, albowiem jest wytrzymała na wycieranie do 12 razy więcej w stosunku do Hardox 400. Przykład i charakterystyka w tym źródle blacha hardox 500.
Maszyny które funkcjonują w ciężkich, wysoko abrazyjnych warunkach nie mogą narażać przedsiębiorstwo na koszty, które wiążą się z ich częstą wymianą. Skutkiem tego należy je stworzyć z blachy trudnościeralnej. Tylko maszyny przemysłowe oraz ich elementy wykonywane ze stali Hardox odznaczają się wydłużonym okresem użytkowania. A właśnie na tym szczególnie nam zależy – na redukcji kosztów inwestycji.