Bez względu na charakter robót odnowienie domku łączy się z niedużym „trzęsieniem ziemi”. Radzimy w jaki sposób odpowiednio przygotować się do remontu mieszkanka.
Tak w mieszkaniu starym, w którym przeprowadzać będziemy gruntowny remont czy je tylko odświeżać, jak również w nowym, nabytym w stanie surowym, sprawą podstawową jest plan oraz zakres robót remontowych.

Źródło: http://www.flickr.com
Co potrzebujemy wykonać, jak daleko możemy posunąć się z pracami, czego nastręcza stan domu? Czy burzymy czy też przesuwamy mury, czy jedynie je odświeżamy? Wymieniamy drzwi oraz okna? Kładziemy nowiuteńką posadzkę czy też aktualna wymaga tylko małych reperacji i odświeżenia?

Źródło: http://www.flickr.com
Możemy całość wymyślić samemu czy też korzystać z porad architekta. Ów ostatni wariant, acz droższy, daje ogromniejsze prawdopodobieństwo, że nasze potrzeby będą lepiej zaspokojone (projekt powinien brać pod uwagę nasz styl życia, preferencje). Jako pierwsze przeprowadzamy roboty najcięższe: burzenie budynków ścian, wymiana kaloryferów i okien. Następnie przygotowujemy ściany do malowania. Na tym etapie również powinniśmy wymienić elektryczną instalację. Niezależnie projektujemy prace „mokre” w toalecie oraz pomieszczeniach kuchennych: wyrównywanie posadzek i ścian pod glazurę, przyłącza wodne. Następny etap to posadzka (wymiana starej posadzki na nową ewentualnie cyklinowanie, lakierowanie). Wreszcie malowanie (farby do malowania linii) bądź tapetowanie .
Taki sam porządek zastosujemy w dopiero co kupionym mieszkaniu w stanie surowym: likwidowanie lub przestawianie ścian, rozmieszczanie kontaktów, przygotowanie murów, wylewka na podłogę, układanie a także szlifowanie posadzek; jednocześnie toaleta i kuchnia.