Total Productive Maintanance, zatem Produktywne Utrzymanie Machin pomaga szczędzić pieniądze. Czasami ratuje setki tysięcy złotych, dzięki temu, iż mamy zdolność prognostyki awarii naszego parku mechanicznego.
TPM redukuje przestoje maszyn, które zamiast czekać na usunięcie felerów, winny wytwarzać a także dawać nam dochody…

Źródło: http://www.flickr.com
Znów opóźnienia? Nabywca grozi, że nie kupi kolejnej partii zlecenia oraz zarządzi nowy (rozwinięcie tych informacji- logintrade > ciekawy serwis)przetarg? A być może powołuje się na umowę, w jakiej zapisano grzywny wynoszące setki tysięcy złotych? Przedsiębiorstwo więc wypatruje strategii zapobiegawczych i napotyka na Lean Management – cudowny środek do zdobycia czasu a także zarobienia jeszcze większych pieniążków. Wśród „leanowych” narzędzi pojawia się skrót TPM, jaki dotyczy machin. Nie ważne jest, ażeby maszyna zrobiła jak najwięcej dziś, mimo pracy na granicy wytrzymałości, ale ważne będzie ażeby w ogólnym rozrachunku sfabrykowała dla nas tak wiele towarów ile wymagamy – dokładnie poprzez minimalizację ilości nieplanowych przestojów.

Źródło: villamare.com.pl
Następnym filarem TPM jest Autonomiczne utrzymanie ruchu. Znów nie ma tutaj mowy o naprawie maszyn.
Jeżeli myślisz, że opisywany tekst jest ciekawy, koniecznie zobacz jeszcze szczegóły tu (http://lpsp.pl/), wtedy na pewno zapamiętasz więcej danych.
Co znaczy słowo autonomiczne? Jest to zaangażowanie każdego z pracobiorców w proces obsługi bieżącej machin. Bazując na owym filarze, wychodzimy z założenia, że pracobiorca, który pracuje przy machinie 8 godzin na dzień, pięć dni w tygodniu, zna jej pracę lepiej niż brygadzista.
O autonomicznym utrzymaniu ruchu można mówić wtedy, kiedy wszelcy operatorzy są zaangażowani w kontrolę machin zgodnie z wytyczonymi standardami. Wydział Utrzymania Ruchu ma jasno określone terminy obsługi maszyn.