proces granulowania w obecnych czasach posiada coraz większe zastosowanie, jeżeli chodzi o przeróżne dziedziny związane z przemysłem. Może występować przy takich rzeczach jak chociażby tak zwane „pellety” z trocin drzewnych, przy paliwie stworzonym ze słomy i siana, czy nawozach typu organicznego i mineralnych.

Źródło: Wella
Nas jednak dzisiaj interesuje głównie pojedynczy typ granulowania, czyli granulowania pasz.

Źródło: http://www.flickr.com

Źródło: http://www.flickr.com
„Zagęszczanie przeróżnych surowców przez granulowanie” – w taki sposób istnieje możliwość w skróceniu powiedzieć, co robią maszyny zwane granulatorami. Granulowanie pasz bywa tylko jak widać jednym elementem, który istnieje możliwość poddać temu konkretnemu procesowi. Dobrze jest jednakże wiedzieć, iż nie istotne, jakie surowce użyjemy, zgranulowane surowce posiadają calutki szereg zalet, wśród których odnajdziemy: prostotę ich bardzo precyzyjnego dozowania, dość niskie koszty związane z ich transportem, bardzo niski stopień pylenia danego surowca, czy do tej pory stały skład i stabilne parametry rodzaju fizykochemicznego.
Proces granulowania, jak dobrze mieć świadomość, posiada trzy podstawowe stopnie: Pierwszy – Dany surowiec jest przekształcany w bardzo ścisłą masę, która posiada ciągle ten sam skład oraz parametry; 2. Cząstki danego surowca są ściskane między sobą oraz zaczyna się proces tak przezywanej „deformacji plastycznej”, a także 3. Następuje redukcja więcej o redukcjach stalowych samej objętości surowca, dzięki której to może nastąpić jego wzrost gęstości oraz masy usypowej, która w tym konkretnym momencie staje się granulatem. Owe 3 etapy dotyczą dosłownie każdego rodzaju surowca, w tym także naszych pasz, które są doskonałe dla zwierząt na terenach gospodarstw typowo domowych.