Człowiek stara się cały czas tworzyć interesujące rozwiązania, które intensyfikują efektywność jego pracy w poszczególnych branżach. Naukowcy prześcigają się w ogłaszaniu kolejnych osiągnięć i można się spodziewać, że za kilka lat działalność najważniejszych sektorów rynku będzie jeszcze bardziej zaawansowana. Jedną z naprawdę przydatnych metod, która jest dzisiaj chętnie wykorzystywana, stanowi cięcie plazmowe.
Autor: http://www.sxc.hu
Źródło: http://www.sxc.hu
Technika ta, jak sama nazwa sugeruje, jest wykorzystana głównie do cięcia stali. Najistotniejszym elementem jest specjalny łuk plazmowy, który wytwarza niezbędne w procesie ciepło. To właśnie dzięki wysokim temperaturom możliwe jest wystarczająco szybkie i co najważniejsze – precyzyjne cięcie (
sprawdź przykłady) stali, które czasem pod tym względem generują sporo problemów. Metoda cięcia plazmowego może być wykorzystywana w pracy ręcznej, jak również w procesie zupełnie zmechanizowanym, w zależności od indywidualnych potrzeb w tej kwestii.
Prędkość cięcia oczywiście jest determinowana przez rodzaj ciętego tworzywa. Przykładowo, stal niskowęglowa może być bez problemu przecinana metodą plazmową kiedy jej grubość oscyluje w granicach sześćdziesięciu milimetrów. W czasie ręcznego cięcia plazmowego konieczne jest wkładanie odpowiednich ubrań ochronnych, w szczególności masek, których rolą jest osłanianie oczu. Ma to dość istotne znaczenie dla bezpieczeństwa pracownika i nie można lekceważyć tych wskazań. Możliwe jest także spawanie plazmowe.
W cięciu plazmowym użytkowane są konkretne gazy, których przeznaczeniem jest wyprodukowanie stosownej temperatury. Jeśli planowane jest szybkie cięcie stali niskowęglowych z reguły w czasie cięcia plazmowego stosuje się tlen, potrzebny człowiekowi do oddychania i powietrze. Z kolei, blachy nierdzewne wymuszają zastosowanie odmiennej mieszanki gazów, w skład której wchodzi najczęściej azot. Jej składnikiem czasami jest na dodatek wodór.
Dzisiaj na rynku wykorzystuje się też metodę, którą jest cięcie blach laserem, jak tutaj – Jej cechą charakterystyczną jest przede wszystkim duża szybkość i dokładność. Reasumując, możliwości cięcia blach jest naprawdę dużo tym samym wybierając najlepszą metodę trzeba kierować się własnymi oczekiwaniami i gatunkiem stali.