Stary strych możemy wykorzystać wyłącznie do przechowywania przedmiotów albo zmienić go w niezwyczajne mieszkanie.
Lokal mieszkalny na poddaszu to ogromne wyzwanie, ponieważ nie każde poddasze możemy łatwo dostosować do naszych wymogów.

Źródło: http://www.flickr.com
Żeby adaptacja mansardy nie sprawiała nieoczekiwanych problemów, przed remontem trzeba skontrolować stan strychu. Ocieplić je – najlepsza będzie izolacja z pianki. Powinniśmy też zwrócić się po pomoc do fachowców – architekta i konstruktora. Dom z użytkowym poddaszem nadal jest najpopularniejszym typem domu budowanego w naszym kraju.
Wejdź na ten odnośnik, by przeczytać podobne materiały. Dla przykładu zobacz serwis (http://probudiament.pl/), który proponuje interesującą Cię tematykę, a niewątpliwie się nie rozczarujesz.
Mansardy kuszą nietypową powierzchnią, wyszukanym klimatem, nostalgicznym wyobrażeniem przytulnego strychu. W trakcie przystosowania poddasza na mieszkaniowe cele ważne będą: stan więźby oraz stropu, możliwość ocieplenia połaci, zbudowania nowej podłogi, „przedłużenia” ogrzewania i oświetlenia wnętrz. Poradzenie sobie z przystosowaniem mansardy z pewnością przyniesie nam dużo satysfakcji.

Źródło: http://www.flickr.com
By mieszkanie na poddaszu było wygodne, średnia wysokość całego pomieszczenia nie powinna być mniejsza niż 220 cm. Jeśli na poddaszu pozostawimy dostrzegalną więźbę dachową, wtenczas ze względu na wygodę, wielkość pomieszczenia liczona od podłogi do jętek konstrukcyjnych w świetle, to jest po położeniu warstewek podłogowych, nie powinna być mniejsza aniżeli 220 cm. Gdy trzeba będzie dla otrzymania odpowiedniej wysokości podnosić dach, co jest technicznie możliwe, o wiele skomplikuje to roboty jak też powiększy koszty całego procesu przystosowania poddasza.
Planując nawierzchnię użytkową poddasza, powinniśmy się liczyć ze zwiększeniem obciążenia stropu niższej niższego piętra przez nowe warstwy posadzkowe, ściany działowe, a również meble i urządzenia.