Większość niedużych budynków – niżej ośmiu metrów – możesz rozebrać bez niezbędności otrzymania zezwolenia na rozbiórkę, wówczas wystarczy tylko zgłoszenie faktu prowadzenia robót.
Jednakże w poniektórych przypadkach zmuszeni będziemy otrzymać zezwolenie.

Źródło: http://www.flickr.com

Źródło: Biuro Projektów ARCHON+
Kiedy można rozpocząć prace rozbiórkowe? W jakich przypadkach musimy postarać się o pozwolenie, a w których starczy zgłoszenie informujące należyte organy o chęci demontażu? Rozbiórki domu bez otrzymania wcześniejszego pozwolenia można dokonać w razie domków, które nie zostały wpisane do rejestru antyków jak też nie są objęte ochroną konserwatorską i dodatkowo ich wielkość nie przekracza ośmiu metrów jak też odległość od krawędzi działki do obiektu jest nie mniejsza aniżeli połowa wysokości domu. Demontaż bez zezwolenia będzie możliwy też w wypadku tych obiektów, co do których nie ma konieczności otrzymania pozwolenia na budowę – pod warunkiem, iż nie są one wpisane do indeksu antyków ani objęte osłoną konserwatorską. Ażeby dokonać demontażu tychże budynków trzeba wpierw zgłosić chęć demontażu właściwym organom. Zgłoszenie to musi obejmować wiadomość o zakresie i sposobie zamierzanych prac. Niekiedy zdarza się, że organy mogą nałożyć na posiadacza obowiązek otrzymania pozwolenia na wyburzenia Wrocław nawet w przypadku obiektów, które spełniają wszystkie wyżej opisane warunki.
Rozbiórka domu – kiedy konieczne będzie zezwolenie? Zezwolenie na rozbiórkę trzeba uzyskać wówczas, kiedy (zobacz by porównać) budynek ma powyżej ośmiu metrów, stoi w odległości mniejszej aniżeli połowa swej wysokości od granicy parceli, wpisany jest na listę antyków czy podlega osłonie konserwatorskiej.
W pozostałych sytuacjach konieczność uzyskania zezwolenia na wyburzenia Śląsk może pojawić się jedynie wówczas, kiedy rozbiórka domów może wpłynąć na pogorszenie stanu środowiska albo kiedy demontaż wymaga zachowania warunków, od jakich może być uzależnione prowadzenie robót.