Wśród spotykanych na kuli ziemskiej skał jednymi, które znajdują się najczęściej są wapienie. Do licznych minerałów zaliczają się również krzemiany. Wapienie używane są powszechnie przez najróżniejsze gałęzie przemysłu, krzemiany to natomiast dużej urody kamienie ozdobne oraz szlachetne.
Wapień wlicza się do skał o charakterze osadowym. Najczęściej spotkać można wapień o białej barwie, chociaż skała ta spotykana jest również w kolorze szarym bądź żółtym. Rzadkością są wapienie mające kolor czerwony lub brunatny. Są to skały bardzo mało odporne na proces krasowienia. Proces ten powoduje, że wapienie tworzą przepiękne i przyjmujące najróżniejsze formy. Powstają jaskinie, wywierzyska, lejki i żłobki krasowe. Dużo takich form krasowych występuje na terenie naszego kraju.

Źródło: Libet S.A.
Obszarem, na którym znajduje się ich wyjątkowo dużo jest Wyżyna Krakowsko-Częstochowska. Najbardziej kojarzoną formą krasową na terenie tej krainy geograficznej jest Maczuga Herkulesa, którą można zobaczyć na terenie Ojcowskiego Parku Narodowego w sąsiedztwie zamku Pieskowa Skała. Wapienie wyjątkowo chętnie używane są w celach zdobniczych np. kamień (wkg.pl/kamien-naturalny/) naturalny. W naszym kraju najczęściej używane są do tych celów wapienie wydobywane w rejonie Kielc i Chęcin. Obie te miejscowości leżą na terenie województwa świętokrzyskiego.
Skorupa ziemska w zdecydowanej większości składa się z krzemianów. Znamy ich obecnie blisko pięćset, małą liczba czterdziestu należy do najczęściej spotykanych. Wiele z nich to mające znaczną wartość kamienie kolekcjonowane przez kolekcjonerów, inne to piękne kamienie, z których wyrabiana jest unikatowa biżuteria i ozdoby. Przykładem takiego zachwycającego swoją urodą krzemianu jest labradoryt. Wspomniany labradoryt po raz pierwszy opisano w XVIII wieku. Jego nazwa wzięła się od półwyspu Labrador.
Poza Kanadą ten niezwykłej urody kamień znajduje się na terenie Stanów Zjednoczonych, Meksyku, Australii, w Finlandii. Występuje także w Polsce. Jednym obszarem jego występowania na terenie naszego kraju jest Dolny Śląsk.
Po labradoryt wyjątkowo chętnie sięgają jubilerzy. Nadzwyczaj cenią ten, który wydobywany jest na terenie Finlandii. Wykorzystuje go także przemysł ceramiczny. Jest to kamień, który w każdym wzbudzi ogromny zachwyt.