
Sprężyny Ściskanie proste, różni się od ściskania czystego tym, że obciążenie zastępujemy dwójką przeciwnie skierowanych, równych co do wartości i współliniowych sił skupionych, które działają w osi tego pręta. Skręcanie w wytrzymałości materiałów to stan obciążenia materiału, gdzie na materiał działa moment skręcający, który działa w płaszczyźnie przekroju poprzecznego. Powoduje on występowanie naprężeń ścinających w płaszczyźnie która jest równoległa do płaszczyzny działania momentu. Skręcanie ma miejsce w prętach, którymi najczęściej są wały.
Wyróżnia się dwa podstawowe przypadki skręcania sprężyn: skręcanie sprężyn czyste oraz proste. W Skręcaniu czystym do ścian poprzecznych jednorodnego i izotropowego pręta pryzmatycznego przyłożone jest obciążenie, które minimalizuje się do dwóch odwrotnie skierowanych momentów które działają w płaszczyźnie ścianek poprzecznych. Rozwiązanie tego przypadku jest możliwe tylko kiedy uda się znaleźć funkcję spaczenia, która jest charakterystyczna dla przekroju pręta. Skręcanie proste pręta, różni się od skręcania czystego tym, że obciążenie zastępowane jest dwójką odwrotnie skierowanych, równych co do wartości skupionych momentów skręcających.
Zginanie w wytrzymałości materiałów to stan deformacji, przy którym prosty w stanie niezdeformowanym pręt (propozycje), po deformacji wykazuje różną od zera krzywiznę. Zginanie jest dominującym sposobem pracy elementów konstrukcji, którymi są belki. Rozróżnia się kilka przypadków zginania: czyste, proste jak i ściskanie. Przy zginaniu czystym, naprężenia w przekroju redukują się jedynie do momentu zginającego, nie ma tu sił podłużnych ani sił ścinających. Przy zaginaniu prostym – naprężenia redukują się do momentu i sił poprzecznych. Przy ściskaniu – naprężenia minimalizują się do momentu i siły podłużnej, siły poprzeczne mogą ale nie muszą wystąpić. Sprężyny rozciągane dzielą się na: proste oraz (zalecamy tą stronę) czyste. Pełna oferta dla przedsiębiorstw jest tu: .

W Sprężynach rozciąganych czystych do ścianek poprzecznych jednorodnego oraz izotropowego pręta przyłożone jest obciążenie które posiada stałą gęstość sigma oraz zwrot przeciwny do wektora normalnego powierzchni ścianki poprzecznej. Dla tego przypadku wytrzymałościowego znane jest prawdziwe rozwiązanie zagadnienia brzegowego liniowej teorii sprężystości. Sprężyny rozciągane proste, różnią się od czystego tym, że obciążenie zastępujemy dwójką przeciwnie skierowanych, równych i współliniowych sił skupionych, które działają w osi tego pręta.