Już na etapie wyboru działki budowlanej i projektu trzeba przemyśleć mnóstwo bardzo ważnych spraw. Jedną z nich jest poziom wód gruntowych, który potrafi w dużej mierze skomplikować budowę budynku. Osuszanie terenu stanowi jeden z bardziej wymagających detali przygotowania terenu pod konstrukcję. Pierwszych krótkich weryfikacji wykonać powinniśmy na oko. Flora występująca na polu daje wiele wskazówek na temat głębokości zalegania wód gruntowych.
Trzciny, pałki i szuwary to niechybna zapowiedź terenów grząskich. Budując w owej okolicy, nie powinno się podpiwniczać domu, piwnica budynku byłaby narażona na systematyczne zatapianie. Sosnowy drzewostan, to z kolei wskaźnik, że parcela jest raczej piaszczysta, a wody gruntowe znajdują się w głębi.
Zainteresował Cię ten tekst? To świetnie, gdyż także ta polecana strona internetowa zafascynuje Cię zupełnie, zatem sprawdź to!
Jednym z najpopularniejszych zabezpieczeń budynków podpiwniczonych przed wodą i wilgotnością jest drenaż opaskowy. Osuszanie terenu trzeba wykonać przed wznoszeniem domu, co uchroni wykop fundamentowy przed podejściem wody.
Autor: Eric Rayner
Źródło: http://www.flickr.com
Zagęszczenie gruntu praktykuje się w celu utwardzania bazy budowli i podniesienia nośności pola, dzięki czemu nawierzchnia jest utwardzona i stabilna. Ów typ wzmocnienia zapewnia najlepsze wyniki w podłożach spójnych, w jakich obserwuje się wyraźny wzrost solidności. Gorsze i znacznie mniej trwałe wyniki daje w gruntach miałkich. W celu zapewnienia wymaganych cech wytrzymałościowych, również ze względów oszczędnościowych należy dopasować bardzo uważnie sprzęt zagęszczający.
Zagęszczenie gruntu gęstego powinno się zrealizować przy pomocy ciężkich walców o działaniu stałym. Wałowanie winno odbywać się przy maksymalnej wilgoci podłoża. Przy zagęszczaniu gruntów drobnych najlepsze efekty przynosi stosowanie walców wibracyjnych. Wałowanie należy prowadzić z jednakową siłą na całej powierzchni. Jeśli jest za bardzo suchy, to trzeba go nawilżyć, a jeżeli za bardzo mokry, odczekać, aby uległ przesuszeniu.
Zagęszczenie gruntu suchego miałkiego i mającego uziarnienie drobne i równoziarniste, nie powinno być prowadzone, albowiem nie zapewnia spodziewanych wyników z powodu słabego wzajemnego klinowania ziaren.