Nim zaczniemy roboty tynkarskie musimy przygotować podłoże, trzeba zadbać o jego czystość. Później należy je zagruntować, idealnym wyjściem jest użycie siatki zbrojącej. Zadaniem tej powierzchni jest zagwarantowanie właściwej przyczepności, musi mieć chropowatą powierzchnię. Co ważne trzeba oczyścić je z kurzu, pozostałości zapraw i innych substancji. Luźne i słabo trzymające się elementy należy skuć i wyrównać. Powierzchnię podłoża można sprawdzić łatą, zawsze należy sprawdzać w kilku miejscach. Podłoża z metalu i z drewna koniecznie należy zakryć siatką stalową ocynkowaną. Będzie przeciwdziałać to nie samemu odspajaniu ale również powstawaniu rdzy.

Najczęściej spotykane podłoża są z elementów ceramicznych. Trzeba odczekać okres osiadania budynku, to znaczy 2-6 miesięcy. Mury ceglane powinny być wykonane na niepełne spoiny, przez co uzyskamy równą powierzchnię. Podłoże z cegły rozbiórkowej potrzebuje dobrego oczyszczenia oraz odpowiedniego zagruntowania. Jeżeli pojawia się sadza, to należy wykuć pokryte nią cegły i wmurować nowe.
Jeżeli omawiany temat Cię fascynuje i poszukujesz więcej informacji, to pod tym linkiem znajdziesz ich bardzo dużo – będą one zbliżone tematycznie, ale równie ciekawe.
Podłoże betonowe powinno być nierówne, brudne powierzchnie powinny być oczyszczone wodą ze środkiem czyszczącym.
Obojętnie jaką powierzchnie przyjdzie nam przygotowywać by położyć na nią tynk, musimy pamiętać żeby robić to dokładnie i z głową. Warto też wybierać . Ta dokładność zwróci się później, gdy wreszcie przyjdzie nam podziwiać efekty naszego trudu.