Sportsmeni najczęściej biegają po podłogach drewnianych, powierzchniach syntetycznych jak też murawach trawiastych. Jakie warunki muszą realizować tego rodzaju podłoża?
Podłogi sportowe wewnątrz budynków, na jakich uprawia się takie dyscypliny jak piłka siatkowa, piłka koszykowa bądź lekkoatletyka, mogą być wykonane z surowców naturalnych jak też syntetycznych.

Źródło: http://www.flickr.com

Źródło: http://www.flickr.com
Do tych pierwszych przynależą deszczułki albo parkietowe panele drewniane o różnej grubości. Do budowy posadzek przeważnie stosuje się brzozę, dąb czerwony i biały, a również kauczukowiec. Każdy z owych gatunków ma swoją swoistość: gęstość, wytrzymałość, w końcu estetykę. Posadzki syntetyczne mogą być z kolei wykonane z poliuretanu, polipropylenu, korka bądź na bazie żywic epoksydowych.

Źródło: http://www.flickr.com
Nawierzchnie sportowe zewnętrzne. Przez wzgląd na warunki atmosferyczne o wiele bardziej zawiłą kwestią będzie tematyka nawierzchni wykorzystywanych na zewnątrz. Poliuretan czy też granulaty gumowe narażone są bowiem na zmienne czynniki atmosferyczne, a to niepomyślnie odbija się na ich wytrzymałości. Podstawą każdej nawierzchni jest pewna warstewka nośna. O ile w razie podłóg w halach fundament (Iniekcje geopolimerowe) stanowi przeważnie strop z betonu, to na zewnątrz musimy poradzić sobie z gruntem, jaki może mieć bardzo różną strukturę. Dlatego też ważne będzie zbadanie podłoża przeznaczonego pod inwestycję pod kątem jego własności geotechnicznych, natomiast w umotywowanych wypadkach jego stabilizacja.
Kolejnym istotnym elementem będzie podbudowa nawierzchni, jaka spełnia funkcję warstwy stabilizującej oraz odsączającej. To od jej sztywności zależeć będzie komfort użytkowników. W przypadku nawierzchni poliuretanowych niezbędne jest wylanie warstewki asfaltu.