Liczba wypadków drogowych w Polsce maleje od paru lat. Wpływ na bezpieczeństwo kierowców oraz pieszych mają również technologie, które wykorzystano przy budowie dróg, jak też należyte ich projekty, sprzyjające dla przykładu lepszej widoczności czy skróceniu drogi hamowania.
W Polsce dynamicznie przybywa współczesnej infrastruktury drogowej. Jak pokazują rezultaty badań politechnik w Krakowie i Gdańsku, to właśnie współczesna sieć dróg przynosi aż 68% szans na skuteczną ochronę zdrowia oraz życia użytkowników dróg. Nowe technologie to m.in. asfalt wysokomodyfikowany. Renowacje są doskonałą sposobnością nie jedynie do wymiany zużytej powierzchni, ale także do takiej rekonstrukcji dróg, aby stały się one bardziej bezpieczne. W owym celu wprowadza się przykładowo lewoskręt – pas, na którym skręcając w lewo można się spokojnie zatrzymać i zaczekać na możliwość bezpiecznego skrętu. Również piesi zyskają na bezpieczeństwie dzięki konstrukcji tak zwanych azylów dla pieszych i wysp, do tego zaopatrywanych w aktywne oznaczenie świetlne.

Źródło: pixabay.com
Nowatorską technologią stosowaną od paru lat w naszej ojczyźnie jest tzw.
Spodobał Ci się tego typu tekst? To świetnie, jeżeli masz ochotę zobaczyć coś równie absorbującego, to z pewnością na pewno zaciekawi Cię również wiarygodna strona (https://arapneumatik.pl/k-21-przekladnie-slimakowe-zaworowe-rotork).
gumowy asfalt, pozyskiwany w wyniku zmieszania tradycyjnego asfaltu drogowego z gumowym miałem, pochodzącym ze zużytych opon. Dzięki swym właściwościom, asfalt modyfikowany gumą ma lepszą przyczepność jak też skraca kierującym drogę hamowania. Prócz tego jest od standardowego asfaltu jest on bardziej wytrzymały na spękania w ujemnych temperaturach, jest również mniej podatny na tworzenie cichszy i kolein.
Jest też ekologiczny, dlatego że do jego wytwórczości używa się gumy odzyskanej ze zniszczonych opon samochodowych, które stanowią ogromny problem w Polsce. Owa technika pozwala na utylizację zalegających gum samochodów jak też ponowne ich wykorzystanie.