Strzelające szczapy drewna w palenisku wprowadzą nas w rozkoszny nastrój. Drzewo na opał jest stosunkowo tanie, na przykład w porównaniu z kamiennym węglem. Jeżeli jednakże troszczymy się o przyrodę i szkoda nam wycinanych kolejnych hektarów lasu, warto rozpatrzeć inne opałowe materiały.

Źródło: ROGALA
W czym możemy wybierać? Ekologiczne materiały opałowe nie generują toksycznych substancji, grożących otoczeniu. Ponadto są one produkowane z odpadów drzewnych, zatem chronimy także drzewa. Ich wartość kaloryczna, a więc ilość ciepła generowana podczas spalania określonej partii materiału, jest w większości wypadków wyższa aniżeli samego drzewa. Nasze pomieszczenia są ciepłe, koszta grzania nie rujnują portfela, a troska o ekologię pozwala nam spokojnie zasnąć.
Pewnym z proekologicznych opałowych materiałów jest tak zwany ekogroszek, sporządzany z węgla wysokokalorycznego o niskiej zawartości siarki. Występuje on w postaci ziaren o średnicy do 2,5 cm, a kupuje się go w workach. Jego załadunek jak też magazynowanie jest łatwe i czyste, przykładowo w porównaniu z opcjonalnym miałem.
Pod tym linkiem znajduje się podobna strona opisująca tego typu kwestię. Przeczytaj także podobny świetny serwis na ten temat. On też jest warty poznania.
Kolejną alternatywą ekologiczną dla drewna czy węgla, jest coraz to popularniejszy pellet. To parocentymetrowe granulki o średnicy 8 mm, przetworzone z drewnianych odpadów. Pellet dostępny jest w poręcznych 25 kilogramowych worach. Bezobsługowe współczesne kotły na pellet nie odróżniają się w użytkowaniu od tych na opałowy olej.
Kotły na pellet w odróżnieniu do węglowych kotłów zapewniają też większą schludność a także wygodę użytkowania. Z jednej tony pelletu pozostaje plus minus 6% popiołu, ze względu na to na to wybieranie popiołu w sezonie ma miejsce raz w miesiącu.